Annual Electrical and Computer Engineering Department Awards

Academic Year of 2014

Undergraduate Division

  Electrical Engineering Computer Engineering
Commencement Speakers Daniel Wong  
Marshal Andrew Wong  
Outstanding Senior Chunhui Dai John Lanchantin
Outstanding Junior Wanjia Zhao Ryan Wu
Outstanding Sophomore David Indictor Jesse Carnaxide
Outstanding Researcher Chunhui Dai  
Outstanding Service   Paul Watrobski

 

Graduate Division

Outstanding Academic Achievement Pravakar Prasad Rajbhandari  
Outstanding Teaching Assistant Roozbeh Sadeghian, RJ Koegl                                                         
Outstanding PhD Researchers Vojtech Holub  
Outstanding Graduate Service Bingwei Liu  

 

Faculty and Staff ECE Awards

Outstanding Researcher Yu Chen                                                          
Outstanding Instructor Scott Craver  

 

 Department Level Awards

2013 Chancellor's Award for Excellence in Classified Service Shelie VanKuren                                                                                                                                                               
2013 Provost's Award for Outstanding Graduate Director Mark Fowler  

 

Academic Year of 2013

Undergraduate Division

  Electrical Engineering Computer Engineering
Marshal   Evan Keston
Outstanding Senior Mao Mao Lei Cao
Outstanding Junior Andrew Wong John Lanchantin

Outstanding Sophomore

Colin Sullivan Ryan Wu

 

Graduate Division

Outstanding Academic Achievement      Gregory Cleveland     
Outstanding Teaching Assistant Bingwei Liu                                                     
Outstanding PhD Researcher   Hao Chen                                              
  Mohammad Pourhomayoun  


Watson Commencement Speakers

  Undergraduate            Graduate                       
Speakers                            Victoria Tagarelli          Lauren Huie

 

Faculty and Staff ECE Awards

Outstanding  Researcher Jessica Fridrich               
Outstanding Instructor Mark Fowler                                        

 

Academic Year of 2012

Undergraduate Division

  Electrical Engineering Computer Engineering
Speakers Patricia Moat Paul Taukatch
Marshals Ethan (Dongzhe) Wang Jennifer Spence
Outstanding Senior Gregory Cleveland Nick Lofaso
Outstanding Junior Kei Man Yeung Lei Cao

Outstanding Sophomore

Andrew Wong Neil Aram

 

Graduate Division

Outstanding Academic Achievement      Kevin Hexemer     
Outstanding Course Assistant Kyle Temkin                                                     
Outstanding PhD Researcher   Jun Feng                                              
Outstanding Service Mike Napoli  

 

Faculty and Staff ECE Awards

Outstanding  Researcher Scott Craver                 
Outstanding Instructor Doug Summerville                                        

 

Binghamton University Foundation Awards

Jones Family Award in Computing Services Geene-Rose M. Enriquez                                                                             

 

Academic Year of 2011

Undergraduate Division

  Electrical Engineering Computer Engineering
Speakers Rachel Christians Joseph Gilley
Marshals Michael Swift Mao Lin
Outstanding Senior Zachary Beylo Dylan Thorner
Outstanding Junior Walter Zheng Nicolas Lofaso
Outstanding Sophomore Lei Cao Daniel Vangor


Graduate Division

Outstanding Teaching Assistant Anthony Costantino  
Outstanding Academic Achievement Joseph Cipollina  
Outstanding Master's Researcher Andrew Steinmann      
Outstanding PhD Researcher Tomas Filler  
Outstanding Service Jan Kodovsky  


Faculty and Staff ECE Awards

Outstanding Instructor Dr. Chris Twigg  
Outstanding Researcher Dr. Qinru Qiu  


Faculty and Staff University Award

Chancellor's Award for Excellence in Professional Service for 2010-2011 Kimberly Murphy  

Academic Year of 2010

Undergraduate Division

  Electrical Engineering Computer Engineering
Speakers Pete Watson Caleb Serafy
Marshals Andrew Steinmann Steve Viola
Outstanding Senior Steven Rice Justin VanTassel
Outstanding Junior Michael Swift Dylan Thorner
Outstanding Sophomore Nicholas Lofaso Jennifer Spence
Outstanding Service Einas Haddad  


Graduate Division

Outstanding Teaching Assistant Mohammad Pourhomayoun  
Outstanding Academic Achievement Tameesh Suri  
Outstanding PhD Researcher Eugene Yu  
Outstanding Service Darshan Gopal  


Faculty and Staff ECE Awards

Outstanding Instructor Dr. Vladimir Nikulin  
Outstanding Researcher Dr. David Klotzkin  


Academic Year of 2009

Undergraduate Division

  Electrical Engineering Computer Engineering
Speakers Benjamin Kreuter Samuel Nathanson
Marshals Cory Johnson Martin Henry-Lester
Outstanding Senior Guang Liu D. Anoushe Jamshidi
Outstanding Junior Andrew Steinmann Justin VanTassel
Outstanding Sophomore Arthur Delpup Mao Lin
Outstanding Service Frank Zurla  


Graduate Division

Outstanding Teaching Assistant Ratheesh Ramachandran Thankalekshmi  
Outstanding Academic Achievement Matthew Ruschmann  
Outstanding Master’s Researcher Jianzhuang Huang  
Outstanding PhD Researcher Tomas Filler  


Faculty and Staff

Outstanding Instructor Dr. Mark Fowler  
Outstanding Researcher Dr. Eva Wu  


Academic Year of 2008

Undergraduate Division

  Electrical Engineering Computer Engineering
Speakers Eliza C. Arango-Vargas Polina Dudnik
Marshals John McGowan David Comstock
Outstanding Senior Akira Maezawa Polina Dudnik
Outstanding Junior Guang Liu Davoud Jamshidi
Outstanding Sophomore Justin VanTassel Steven Rice
Outstanding Service Houtan Fanisalek  


Graduate Division

Outstanding Teaching Assistant Tameesh Suri  
Outstanding Master’s Researcher Prakash Mukre  
Outstanding PhD Researcher Sumeet Kumar  


Faculty and Staff

Outstanding Graduate Director Dr. James Constable  
Outstanding Instructor Dr. Douglas Summerville  
Outstanding Researcher Dr. Jessica Fridrich  
20 Years of Service Dr. N. Eva Wu  

Last Updated: 4/4/14