THE BINGHAMTON UNIVERSITY JOHN GARDNER FICTION BOOK AWARD

Established in 2002

2016 Lindsey Drager for The Sorrow Proper (Dzanc Books)

Judge: Emily Vogel

Finalists (in alphabetical order):

Chris Belden, Shriver (Rain Mountain Press)

Matt Burriesci, Nonprofit (New Issues)

Melissa DeCarlo, The Art of Crash Landing (Harper Paperbacks)

2015 Natalie S. Harnett for The Hollow Ground (St. Martins Press)

Judge: Leslie Heywood

Finalists (in alphabetical order):

Ishmael Beah, Radiance of Tomorrow (Sarah Crichton Books)

Melanie Bishop, My So-Called Ruined Life (Torrey House Press)

Matthew Thomas, We Are Not Ourselves (Simon & Schuster)

Marilynne Robinson, Lila (Farrar, Straus and Giroux)


2014 Manuel Gonzales for The Miniature Wife and Other Stories from Riverhead Books

Judge: Christie Grimes

Finalists (in alphabetical order):
Ramona Ausubel for A Guide to Being Born (Riverhead Books)
Ron Currie, Jr. for Flimsy Little Plastic Miracles (Viking)
Pamela Erens for The Virgins (Tin House Books)
Elizabeth Gentry for Housebound (Lake Forest College Press)
Jesse Lee Kercheval for My Life as a Silent Movie (Indiana University Press)
Mario Alberto Zambrano for Loteria (Harper)

2013 Karen Brown for Little Sinners and Other Stories from University of Nebraska Press

Judge:  Joe Weil

Finalists (in alphabetical order):
Anna Funder for All That I Am  (HarperCollins Publishers)
Barbara Kingsolver for Flight Behavior (HarperCollins Publishers)
Attica Locke for The Cutting Season (HarperCollins Publishers)
Eileen Pollack for Breaking and Entering  (Four Way Books)
Matt Ruff for The Mirage (HarperCollins Publishers)

2012 Meg Wolitzer for The Uncoupling from Riverhead Books (Penguin)

Judge:  Lois Roma-Deely

Finalists (in alphabetical order):
Mary Bucci Bush for Sweet Hope (Guernica)
Lyn Di Iori for Outside the Bones (Arte Publico Press)
Leah Hager Cohen for The Grief of Others (Riverhead Books)
Valerien Nieman for Blood Clay (Press 53)

2011 Jonathan Franzen for Freedom from Farrar, Straus, and Giroux

Judge:  Ashley Kesling

Finalists (in alphabetical order):

Lan Samantha Chang for All is Forgotten, Nothing is Lost (W.W. Norton)
Margaret Dilloway for How to Be an American Housewife (Putnam)
Minrose Gwin for The Queen of Palmyra (Harper Perennial)
Jean Kwok for Girl In Translation (Riverhead Books)
Josh Russell for My Bright Midnight (Louisiana State University Press)
Cathleen Schine for The Three Weissmanns of Westport (Farrar, Straus, and Giroux)

2010 Jennine Capó Crucet for How to Leave Hialeah from University of Iowa Press

Judge: Joe Weil

Finalists:
Percival Everrett for I Am Not Sidney Poitier (Southern Graywolf Press)
Stefanie Freele for Feeding Strays (Lost Horse Press)
Mitch Wieland for God's Dogs: A Novel in Stories (Southern Methodist Univ. Press)
Tracy Winn for Mrs. Somebody Somebody (Southern Methodist Univ. Press)
Josh Weil for The New Valley (Grove Press)

2009

2008 Jonis Agee for The River Wife from Random House

Judge: Vivian Shipley

Finalists:
Adria Bernardi for Openwork (Southern Methodist University Press)
Susan Muaddi Darraj for Inheritance of Exile: Stories from South Philly (University of Notre Dame Press)
Kirk Nesset for Paradise Road (University of Pittsburgh Press)
Enid Shomer for Tourist Season (Random House)
Margot Singer for The Pale of Settlement (University of Georgia Press)
Lynn Stegner for Because a Fire Was in My Heart (University of Nebraska Press)

2007 Rachel Kadish for Tolstoy Lied from Houghton Mifflin

Judge: Grace Cavalieri

Finalists:
Gonzolo Barr for The Last Flight of José Luis Balboa (Houghton Mifflin Co)
Cary Holladay for The Quick-Change Artist (Swallow Press)
Todd James Pierce for Newsworld (University of Pittsburg Press)
Terese Svoboda for Tin God (University of Nebraska Press)
Robert Vivian for The Mover of Bones (University of Nebraska Press)
Katharine Weber for Triangle (Farrar, Straus, and Giroux)
Allen Wier for Tehano (Southern Methodist University Press)

2006 Toni Graham for Waiting for Elvis from Leapfrog Press

Judge: Maria Gillan

Finalists:
Richard McCann for Mother of Sorrows (Pantheon Books)
Laila Lalami for Hope and Other Dangerous Pursuits (Algonquin Books of Chapel Hill)
Chantel Acevedo for Love and Ghost Letters (St. Martin's Press)
Paul Shepherd for More Like Not Running Away (Sarabande Books)
Joe Benevento for The Odd Squad (Behler Publications)
Paola Corso  for Giovanna's 86 Circles & Other Stories (The Univ of Wisconsin Press)

2005 Mary Helen Stefaniak for The Turk and My Mother from W.W.Norton

Judge: Judith Kitchen

Finalists:
Gary Gildner for Somewhere Geese Are Flying (Michigan State University Press)
Judson Mitcham for Sabbath Creek (University of Georgia Press)
Janet Desaulniers  for What You've Been Missing (University of Iowa Press)
Catherine Brady for Curled in the Bed of Love (University of Georgia Press)
Gilbert Sorrentino for The Moon in Its Flight (Coffee House Press)
Lan Samantha Chang for Inheritance (W.W. Norton)
Darrell Spencer for Bring Your Legs with You (University of Pittsburgh Press)

2004 Tobias Wolff for Old School from Alfred A. Knopf

Judge: Laura Boss

Finalists:
Jane Smiley  for Good Faith (Alfred A. Knopf)
Susan Greenberg for Speed-walk and Other Stories (University of Pittsburgh Press)
Frederick Busch for A Memory of War (Norton)
Catherine Brady for Curled in the Bed of Love (University of Georgia Press)
Cristina Garcia for Monkey Hunting (Alfred A. Knopf)
Jonis Agee for Acts of Love on Indigo Road (Coffee House Press)

2003 Laura Valeri for The Kind of Things Saints Do from University of Iowa Press

Judge: Enid Shomer

Finalists:
James McBride  for Miracle at St. Anna (Riverhead Books)
John Salter for Alberta Clipper (Livingston Press)
Andrew Geyer for Whispers in Dust and Bone (Texas Tech Univ. Press)
Martin Pousson for No Place, Louisiana (Riverhead Books)

2002 David Schmahmann for Empire Settings from Ten Pell Press

Judge: Rhoda Lerman

Finalists:
Daniel Coshnear for Jobs & Other Preoccupations (Helicon Nine Editions)
Ruth Hamel for My Favorite Lies, (University of Missouri Press)
Emily Hammond for Milk, (The Permanent Press)
Susan Hudson for Opposable Thumbs, (Livingston Press)
Nicholas Montemarano for A Fine Place, (Context Books)
Debra Spark for The Ghost of Bridgetown, (Graywolf Press)
Frederick Su for An American Sin, (Bytewrite LLC)

Last Updated: 5/9/17